Cesty katecheze - časopis pro katechetiku a náboženskou pedagogiku

Hlavní menu:

1B První neděle velikonoční: Smrt je přemožena

Autor: Marino Gobbin - Překlad: Eva Liškutínová - Číslo: / ()

1. neděle velikonoční„B“: Smrt je přemožena

Číst ● Když bylo po sobotě, Marie Magdalská …a Salome nakoupily vonné oleje, aby šly Ježíše pomazat. Záhy z rána, první den v týdnu přišly k hrobu…“Kdo nám odhalí kámen od vchodu do hrobky?“…uviděly tam na pravé straně sedět mladého muže oděného bílým rouchem a polekaly se…“Hledáte Ježíše Nazaretského, ukřižovaného? Byl vzkříšen, není tady. Ale jděte a povězte jeho učedníkům, i Petrovi…“ (Mk 16,1-7 – z Velikonoční vigilie)

Znamení ● velikonoční svíce vhodně ozdobená a rozsvícená

Porozumět Po sobotě: Den odpočinku (sabat) končil kolem 18. hodiny, ve chvíli, když vysvitla na obloze první hvězda. ● Z rána: zdá se, že mají naspěch, jakoby ještě něco očekávaly. ● První den v týdnu: Konec sabatu znamenal začátek všedních dní. První den je podle Marka díky Ježíšově vzkříšení významnější den než dosud slavený 7. den po stvoření světa, tj. den odpočinku, a to proto, že se v něm člověku navrací život. ● Kdo nám … kámen: pro ženy spěchající ke hrobu byl hlavním problémem kámen. Tento problém však nenastal, ale naopak přišlo velké překvapení. ● Mladý muž : Marek na rozdíl od Matouše a Jana nemluví o „andělovi“. Bílé roucho mladého muže však ukazuje na to, že patří k nebeskému světu – jen takový může oznámit vzkříšení. ● Bílé roucho : zjevuje odlesk slávy, která byla z určité části zjevena na Hoře Proměnění ● Polekaly se : ženy na tuto událost nebyly připravené. ● Nazaretský, ukřižovaný, vzkříšený: tato slova vystihují identitu Ježíše ● Nazaretský : Boží Syn se nepředstavil jako známá osobnost, ale v anonymní formě normálního člověka, který pochází z rodiny jako každý jiný ● Ukřižovaný : Boží Syn nejen zemřel za hříšníky, ale vzal na sebe hříchy všech. ● Vzkříšený: Ježíš vzkříšený je tentýž jako Ježíš z Nazareta, ukřižovaný, a takovým zůstane navždy. ● Jděte a povězte: v tady máme odpověď na otázku: „Co máme dělat?“.

Zamyslet se ● Dnes křesťané slaví Velikonoce na úsvitu nového dne. Kristus je vzkříšen. Zvítězil nad nocí hrobu! Tato dobrá zpráva se šíří po staletí. Je to zázrak zázraků našeho Boha, nevyléčitelně nemocného láskou k lidem, pro naše štěstí. Zvítězit měla smrt. Podle zákona smrti měl hrob zůstat uzavřený. Vzpomínka na Ježíše by byla živá jen určitou dobu v myslích jeho přátel, a pak by časem úplně vymizela. Ale tady je všechno jinak a skutečnost se mění v překvapení. Ženy jsou šokované, protože hrob je otevřený a Ježíš tam není. Někdo říká, že byl vzkříšen a že je už v Galilei. Smrt je přemožena. Nebyla schopná ho držet v zajetí! Od toho dne se vzkříšení netýká jen Ježíše, ale každého z nás.

Vyprávět ● Paní katechetka řekla dětem: „Na příští setkání přineste krabici s něčím, co vystihuje Velikonoce.“ Když příště paní učitelka otevřela první krabici, vyletěl z ní motýlek. V druhé pak našla malý kamínek s mechem. „To je má krabice“, řekl Tomáš, „mech představuje nový život“. Tak to pokračovalo… (moderátor se může dětí zeptat, co by přinesly ony). Tím ale náš příběh nekončí. Poslední krabice byla prázdná. Jirka řekl: “Vím, že je prázdná, ale i Ježíšův hrob byl prázdný“. Co myslíte, které z dětí porozumělo pravému smyslu Velikonoc?

Námět na aktivitu s dětmi ● Využijte výše uvedeného příběhu k vyprávění, ukažte dětem další velikonoční symboly a nechte je přemýšlet o jejich významu (např. barevné vajíčko: vajíčko může skrývat nový život; beránek – připomíná Ježíše, který se nebránil a nechal se zabít podobně jako beránek, kterého Židé obětovali na usmíření svých hříchů Bohu; kohout – který připomíná, že máme být bdělí, abychom nezapřeli svoji víru apod.). Nejdůležitější na poselství Velikonoc je uvěřit v Boží moc překonat smrt a vzkřísit člověka z mrtvých.

Zdroj: Dossier Catechista, Aprile 2012, s. 57. Zpracováno redakcí revue Cesty katecheze, duben 2012.

Ke stažení: 01velik.jpg, 1 MB


© Redakční systém: Webdesignum 2009 - 2011