Cesty katecheze - časopis pro katechetiku a náboženskou pedagogiku

Hlavní menu:

2B druhá neděle postní: Naslouchejme Ježíši

Autor: Marino Gobbin - Překlad: Eva Liškutínová - Číslo: / ()

2. neděle postní „B“: Naslouchejme Ježíši

Číst Ježíš vzal s sebou Petra, Jakuba a Jana a vyvedl je na vysokou horu…. A byl před nimi proměněn . Jeho oděv zářivě zbělel .... Zjevil se jim Eliáš s Mojžíšem a rozmlouvali s Ježíšem.Petr že jsme tady. Máme udělat tři stany, … byli ustrašeni. Tu se objevil oblak a zastínil je. Z oblaku se ozval hlas: „To je můj milovaný Syn, toho poslouchejte!“… přikázal jim , aby nikomu nevypravovali o tom, co viděli… (Mk 9,2-10).

Znamení ● hůl, svíčka, bílý oblek (křestní rouška)

Porozumět Na vysokou horu: hora je v Bibli často místem setkání Boha s člověkem. ● Proměněn : proměnění Ježíše je prostředkem, který použil Bůh, aby dal učedníkům zahlédnout, kým Ježíš doopravdy je: jeho vlastním Synem. ● Zbělel: V Ježíši na okamžik zazářil jas Boží slávy, který byl jasně vidět zvláštní bělostí jeho šatů.● Eliáš s Mojžíšem: Mojžíš a Eliáš byli představiteli Zákona a Proroků. Zákon i Proroci svědčí o Mesiášovi, který Zákon i Proroky naplní i přesáhne. ● Petr: v evangeliu často vystupuje jako mluvčí ostatních učedníků. ● Je dobře: je to tak silný zážitek, že zabraňuje logickému uvažování. ● Tři stany: vyjadřuje touhu Petra prodloužit zážitek proměnění tím, že zbuduje přístřeší pro všechny tři nejdůležitější osoby. ● Ustrašeni: je to bázeň před Božím majestátem. ● Oblak: je znamením Boží přítomnosti ● Toho poslouchejte: Ježíš je poslaný Bohem a jeho učení i jednání pochází od Boha. ● Přikázal jim: jejich úkolem je mlčet až do Ježíšova vzkříšení.

Zamyslet se ● Ježíšovi učedníci toho s Ježíšem prožili opravdu hodně. Nikdy nemohli předvídat, co se stane. Ježíš je často překvapoval. V dnešním evangeliu jsme slyšeli o výstupu Ježíše a jeho tří učedníků na horu, kde se setkali s Bohem Otcem. Viděli Ježíše, jak jeho postava i šat oslnivě zářily, viděli Mojžíše a Eliáše, osobnosti, kterých si pro jejich víru i skutky velmi vážili, a slyšeli Boha promluvit o Ježíši jako o milovaném synu, kterému mají naslouchat. Bylo to pro ně tak krásné a výjimečné, že nechtěli odejít. Slyšeli jsme, že měli zvláštní pocit a určitě moc nerozuměli tomu, co se stalo. Ježíš je však znal. Věděl, že potřebují mít silnou víru, aby mu dokázali uvěřit i poté, co budou svědky jeho zatčení a ukřižování i zmrtvýchvstání. Ježíš si je připravoval jako svědky všech těchto událostí, aby skrze jejich svědectví uvěřili všichni lidé, kteří tuto dobrou zprávu uslyší.

Vyprávět ● Maminka řekla dceři: „Šla jsi navštívit naši nemocnou sousedku?“ „Ano, mami, ale kdo ti o tom pověděl? „Nikdo, vytušila jsem to z tvého pohledu.“

● Jedna legenda vypráví, že Leonardo da Vinci, když maloval obraz Poslední večeře, inspiroval se pro Kristovu tvář jedním chlapcem, kterého uviděl na mši svaté: byl tak zářivý, že na něho udělal velký dojem. O mnoho let později, když vstoupil do jedné ubytovny, uviděl tvář, kterou hledal, aby mohl namalovat Jidáše, zrádce. Měl tak ošklivý obličej, pokřivený zlem, že si ho mistr vzal hned s sebou do ateliéru. Jen později se dozvěděl, že tento člověk se jmenoval Pietro Bandinelli, právě ten, který mu před léty posloužil na malování obličeje Krista (B. Ferrero, 365 piccole storie per l´anima).

Námět na aktivitu s dětmi ● (inspirováno legendou o Leonardu da Vinci – viz výše): Připravte si papíry o velikosti A4, na kterých budou různé obličeje lidí (na každém papíře jeden obličej). Dejte dětem k dispozici pastelky do dvou krabic: v jedné budou pastelky světlých barev (žlutá, oranžová, červená, růžová, světle modrá apod.). Ve druhé krabici budou pastelky tmavých barev (modrá, zelená, šedá, černá, hnědá, fialová). Rozdělte děti do dvou skupin. Jedna bude mít k dispozici krabici s pastelkami světlých barev a druhá tmavých. Úkolem dětí je vymalovat obličeje. Až děti dokončí tuto práci, ukáží postupně své dílo. Ostatní odhadují, co jednotlivé obličeje prozrazují (Jací jsou tito lidé? Co prožili?...) Moderátor o tom s dětmi hovoří, žádá je o vysvětlení jejich názoru.

Zdroj: Dossier Catechista, marzo 2012, s. 57. zpracováno redakcí revue Cesty katecheze, únor 2012.

Ke stažení: 02postniB.jpg, 1 MB


© Redakční systém: Webdesignum 2009 - 2011